Sapphire Manufacturing SMS-2-1824-D24 84" W x 29.5" D x 44.25" H Stainless Steel 18 Gauge 2-Compartment Sink
Shop all Sapphire Manufacturing Commercial Sinks
SKU:
SMS-2-1824-D24
MPN:
SMS-2-1824-D24
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Sapphire Manufacturing SMS-2-1824-D24 stainless steel sink measures 84" W x 29.5" D x 44.25" H. It features 18 gauge, Type 304 stainless steel, galvanized legs, and adjustable plastic feet.
  • Galvanized steel legs with 1" adjustable feet
  • 9.75" backsplash protects walls
  • Durable 18/304 stainless steel for sanitation
  • Left and right 24" drainboards for prep
  • Two 18" x 24" x 14" compartments for workflow
Height44.25 (H)
Width84 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
Compartment Width (side-side)18"
DrainboardsWith Left & Right-Hand
Overall Length73" - 90"
Splash Height9.75"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerSapphire Manufacturing
Height44.25 (H)
Width84 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
Overall Length73" - 90"
Splash Height9.75"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink