Quantum WR74-3036GY-5 36" W x 30" D x 74" H Gray Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-3036GY-5
MPN:
WR74-3036GY-5
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Designed for easy assembly and use
  • Ideal for kitchens, restaurants, and storage
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Includes five vented wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight91 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight91 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)30" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit