Sapphire Manufacturing SMTOB-24108S 108" W x 24" D Unspecified Stainless Steel Base Work Table
Shop all Sapphire Manufacturing Work Tables and Station
SKU:
SMTOB-24108S
MPN:
SMTOB-24108S
Commercial design services
Sapphire Manufacturing SMTOB-24108S stainless steel work table measures 108" wide by 24" deep. It features an 18/400 reinforced top, a 1-1/2" rounded front edge, square ends, and a 5" backsplash.
  • Adjustable stainless steel feet for leveling
  • Stainless steel open base with crossrails
  • 108" W x 24" D stainless steel top for prep
  • Type 430 stainless top with 18/400 reinforcement
  • 5" backsplash protects walls from splashes
Weight121.01 LBS
Height41 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeSquare / Flat Edge
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerSapphire Manufacturing
Weight121.01 LBS
Height41 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
  • Work Tables with Undershelf