Advance Tabco 94-22-40-24L 42" H x 72" W x 28" D 14 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
94-22-40-24L
MPN:
94-22-40-24L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Engineered for high-demand kitchens, the Advance Tabco 94-22-40-24L two-compartment sink features 14 gauge type 304 stainless steel, 20" compartments, an 11" backsplash, and a left-hand drainboard.
  • Adjustable stainless legs with crossrails
  • 11" backsplash protects walls
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 14 Gauge Type 304 stainless construction
  • Left-hand 24" drainboard for prep flow
  • Two 20" x 20" x 14" compartments for heavy use
Weight136 LBS
Height45 (H)
Width73 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length72"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Compartment Width (side-side)20"
Weight136 LBS
Height45 (H)
Width73 (W)
Depth28 (D)
Overall Length72"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink