Royal Range RSKTB-72-LP 72" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Radiant Removable Burners Kabob Broiler - 168,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RSKTB-72-NG
MPN:
RSKTB-72
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • 1,200° mineral wool firebox insulation
  • Large removable stainless water pan
  • CSA and CSA-Sanitation certified
  • 168,000 BTU radiant cooking power
  • Stainless steel sides, front, and ledge
  • (12) 15,000 BTU removable burners
Weight460 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth22.75 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU168,000 BTU
Width (side - side)67" - 72"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight460 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth22.75 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU168,000 BTU
Width (side - side)67" - 72"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
T&S Brass U18-KIT 16" ULTRARINSE 1.5 GPM Spray Arm