Advance Tabco CRD-30BMD 30" W x 21" D Enclosed Cabinet Base 4" Splash Underbar Basics Drainboard
Shop all Advance Tabco Underbar Drainboard Unit
SKU:
CRD-30BMD
MPN:
CRD-30BMD
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Transform your beverage service with the Advance Tabco CRD-30BMD Enclosed Cabinet Base Drainboard. Measuring 30" W x 21" D, this unit features a 4" splash guard and is built for durability, making it a vital addition to your setup.
  • Heavy-duty construction supports 93 pounds
  • NSF certified for safety and sanitation
  • Ideal for underbar beverage service
  • Durable enclosed cabinet design
  • Compact 30" W x 21" D footprint
  • 4" splash guard for effective drainage
Weight93 LBS
Height33 (H)
Width30 (W)
Depth21 (D)
Item TypeDrainboards
Filter TypeDrainboards
Splash4"
ManufacturerAdvance Tabco
Base StyleEnclosed Cabinet
Weight93 LBS
Height33 (H)
Width30 (W)
Depth21 (D)
Item TypeDrainboards
Filter TypeDrainboards
Splash4"
ManufacturerAdvance Tabco
Base StyleEnclosed Cabinet
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Drainboard Unit
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Drainboard Unit