Thunder Group WDTHMP024 24" L Wood Mixing Paddle
Shop all Thunder Group Commercial Kitchen Utensils
SKU:
WDTHMP024
MPN:
WDTHMP024
Pro Icon
In Stock
Same day shipping
Order within 6 hours for same day shipping
Commercial design services
Thunder Group WDTHMP024 24" L wood mixing paddle features durable, single-piece wood construction for heavy stirring in commercial kitchens. Its 24" length and 0.71 pounds weight enhance leverage and reduce operator fatigue.
  • Sturdy wood construction resists warping
  • Lightweight 0.71 pounds for easy maneuvering
  • Commercial-grade design meets CSA standards
  • Durable wood paddle for heavy mixing
  • Comfort grip wooden handle reduces fatigue
  • 24" overall length for deep vessel reach
Weight0.71 LBS
Width24 (W)
Handle ConstructionWood
Overall Length24"
Paddle ConstructionWood
ManufacturerThunder Group
Filter TypeMixing Paddles
Weight0.71 LBS
Width24 (W)
Handle ConstructionWood
Overall Length24"
Paddle ConstructionWood
ManufacturerThunder Group
Filter TypeMixing Paddles
Downloads
  • Downloadmanual
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Ladles
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Ladles
Related products
picture
Advance Tabco SFG-306 72" W x 30" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco MS-20-30 30" W x 20" D Stainless Steel Wall-Mounted Microwave Shelf