American Range ARSMG-60-LP 60" W Stainless Steel Exterior 5 Burners Manual Controls Liquid Propane Griddle - 150,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARSMG-60-LP
MPN:
ARSMG-60
Commercial design services
The American Range ARSMG-60-LP griddle features a 60” polished steel plate, five 30,000 BTU "U"-shaped burners, manual controls, and a stainless steel exterior, delivering powerful and efficient cooking with liquid propane.
  • Stainless steel exterior for durability
  • 21” cooking depth for ample workspace
  • Manual controls
  • 60” wide countertop griddle
  • 1” thick polished steel griddle plate
  • 150,000 BTU total with five burners
Weight500 LBS
Height17 (H)
Width60 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU150,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Weight500 LBS
Height17 (H)
Width60 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU150,000 BTU
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle