True TDM-DZ-48-GE/GE-S-S 48.25" W Stainless Steel with Curved Glass Dual Zone Display Merchandiser - 115 Volts
Shop all True Bakery and Deli Cases
SKU:
TDM-DZ-48-GE/GE-S-S
MPN:
TDM-DZ-48-GE/GE-S-S
Usually ships in 7-9 Weeks
Free shipping
Commercial design services
True tdm-dz-48-ge/ge-s-s dual zone merchandiser features 48.25" width, stainless steel exterior, and white interior with six adjustable shelves. It uses self-contained R-290 refrigeration and is CSA certified for commercial use.
  • Six adjustable shelves for flexibility
  • All stainless steel exterior for durability
  • 115 volts, 1/4 HP, NEMA 5
  • Self-contained R-290 refrigeration cuts energy use
  • Curved glass front boosts visibility
  • Dual-zone display for chilled and dry goods
Weight690 LBS
Height49.13 (H)
Width48.25 (W)
Depth39 (D)
EndsGlass
Exterior FinishAll Stainless Steel
FrontCurved Glass
Interior FinishWhite
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Service TypeFull Service
Width (side - side)43" - 48"
Manufacturertrue
Amps10
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Number of Shelves6 Shelves
Certifications
  • CE Certified certification
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
picture
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo