True TSSU-27-12M-B-HC~SPEC3 27.63" W One Section SPEC SERIES® Mega Top Sandwich/Salad Unit - 115 Volts
Shop all True Prep Tables
SKU:
TSSU-27-12M-B-HC~SPEC3
MPN:
TSSU-27-12M-B-HC~SPEC3
zoom
Usually ships in 5-7 Weeks
Commercial design services
  • Rear mounted refrigeration for cooling
  • Mega Top with 12 pan capacity
  • Fits 27.63" width in tight spaces
  • 115v operation for kitchen circuits
  • Stainless steel construction
  • R-290 refrigerant for lower impact
Weight225 LBS
Height40.38 (H)
Width27.63 (W)
Depth34.13 (D)
Access TypeDoors
Compressor StyleSide / Rear Breathing
Exterior FinishStainless Steel Front, Sides & Back
Pan Capacity (Top)12
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationRear Mounted
Sections1
Voltage115v
Width (side - side)27" - 31" Wide
Manufacturertrue
Amps3.5 Amps
Weight225 LBS
Height40.38 (H)
Width27.63 (W)
Depth34.13 (D)
Access TypeDoors
Pan Capacity (Top)12
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationRear Mounted
Sections1
Voltage115v
Manufacturertrue
Amps3.5 Amps
  • Made in USA certification
  • UL Certified certification
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Prep Tables
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Prep Tables