True TSSU-60-08-HC~SPEC3 60.38" W Two Section SPEC SERIES® Sandwich/Salad Unit - 115 Volts
Shop all True Prep Tables
SKU:
TSSU-60-08-HC~SPEC3
MPN:
TSSU-60-08-HC~SPEC3
picture
picture
zoom
Usually ships in 5-8 Weeks
Free shipping
Warranty
Commercial design services
The TSSU-60-08-HC~SPEC3 two-section sandwich and salad prep unit features a 60.38" width with stainless steel for durability.
  • Rear-mounted refrigeration, 115 volts, 6.5 Amps
  • R-290 refrigerant for efficient cooling
  • 60.38" two-section counter height prep unit
  • Mega Top with 8 pan capacity
  • Stainless steel front, sides, and back
  • CSA and UL certified, made in USA
Weight340 LBS
Height36.75 (H)
Width60.38 (W)
Depth30.13 (D)
Access TypeDoors
Compressor StyleSide / Rear Breathing
Exterior FinishStainless Steel Front, Sides & Back
Pan Capacity (Top)8 - 9
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationRear Mounted
Sections2
Voltage115v
Width (side - side)60" - 62" Wide
Manufacturertrue
Amps6.5 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors2
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
StyleCounter Height
Pan Capacity8
Weight340 LBS
Height36.75 (H)
Width60.38 (W)
Depth30.13 (D)
Access TypeDoors
Pan Capacity (Top)8 - 9
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationRear Mounted
Sections2
Voltage115v
Manufacturertrue
Amps6.5 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors2
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
StyleCounter Height
Pan Capacity8
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL Certified certification
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Prep Tables
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Prep Tables