True TSSU-60-12-HC~SPEC3 60.38" W Two Section SPEC SERIES® Sandwich/Salad Unit - 115 Volts
Shop all True Prep Tables
SKU:
TSSU-60-12-HC~SPEC3
MPN:
TSSU-60-12-HC~SPEC3
zoom
Usually ships in 5-8 Weeks
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the True TSSU-60-12-HC~SPEC3 sandwich and salad prep unit features a 60.38" worktop with a mega top for 10 to 12 pans and 12 cubic feet of capacity.
  • R-290 refrigerant, 115 volts, 6.5 Amps
  • Holds 12-19 cubic feet storage
  • Rear-mounted refrigeration for consistent temps
  • Counter-height Mega Top with 10-12 pan capacity
  • Stainless steel front, sides & back
  • CSA and cUL certified, made in USA
Weight375 LBS
Height36.75 (H)
Width60.38 (W)
Depth30.13 (D)
Access TypeDoors
Compressor StyleSide / Rear Breathing
Exterior FinishStainless Steel Front, Sides & Back
Pan Capacity (Top)10 - 12
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationRear Mounted
Sections2
Voltage115v
Width (side - side)60" - 62" Wide
Manufacturertrue
Amps6.5 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
StyleCounter Height
Pan Capacity12
No. of Doors2
Weight375 LBS
Height36.75 (H)
Width60.38 (W)
Depth30.13 (D)
Access TypeDoors
Pan Capacity (Top)10 - 12
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationRear Mounted
Sections2
Voltage115v
Manufacturertrue
Amps6.5 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
StyleCounter Height
Pan Capacity12
No. of Doors2
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL Certified certification
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Prep Tables
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Prep Tables
Related products
picture
Rosseto BD131 12" W Natural Wood Rectangular Natura Box Stand
Pro IconFree shipping
picture
Yanco RE-22 8.25" Dia. American White Ceramic Round Recovery Plate