True TSSU-60-16-HC~SPEC3 60.38" W Two Section SPEC SERIES® Sandwich/Salad Unit - 115 Volts
Shop all True Prep Tables
SKU:
TSSU-60-16-HC~SPEC3
MPN:
TSSU-60-16-HC~SPEC3
zoom
Usually ships in 5-8 Weeks
Free shipping
Warranty
Commercial design services
True TSSU-60-16-HC~SPEC3 two-section sandwich/salad unit is 60.38" wide with stainless steel front, sides, and back.
  • CSA certified for safety
  • Stainless steel front, sides & back for sanitation
  • 60.38" W two-section prep unit for high-volume service
  • Rear-mounted refrigeration with R-290 reduces energy use
  • Counter-height Mega Top holds 14 - 16 pans
  • Energy-efficient R-290 refrigerant used
Weight360 LBS
Height36.75 (H)
Width60.38 (W)
Depth30.13 (D)
Access TypeDoors
Compressor StyleSide / Rear Breathing
Exterior FinishStainless Steel Front, Sides & Back
Pan Capacity (Top)14 - 16
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationRear Mounted
Sections2
Voltage115v
Width (side - side)60" - 62" Wide
Manufacturertrue
Amps6.5 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors2
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
StyleCounter Height
Pan Capacity16
Weight360 LBS
Height36.75 (H)
Width60.38 (W)
Depth30.13 (D)
Access TypeDoors
Pan Capacity (Top)14 - 16
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationRear Mounted
Sections2
Voltage115v
Manufacturertrue
Amps6.5 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors2
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
StyleCounter Height
Pan Capacity16
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL Certified certification
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Prep Tables
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Prep Tables