Quantum WR54-1842S 42" W x 18" D x 54" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1842S
MPN:
WR54-1842S
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design promotes air circulation
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Robust stainless steel construction
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight56 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth42 (D)
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
StyleVented
Weight56 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth42 (D)
FinishStainless Steel
  • Wire Shelving Kit
Related products
Quantum WR54-1460S-5 60" W x 14" D x 54" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Quantum 1236C 36" W x 12" D Chrome Plated Wire Shelf
Pro IconFree shipping
Micro Matic MDW65 65.5" All Black Exterior Deep Well Pro-Line Flat Top Bottle Cooler - 115 Volts
Rosseto HL005 26" H Silver Single Bulb Free-Standing Stainless Steel Heat Lamp - 110-250 Volts
Advance Tabco STFS-18-36 36" W Stainless Steel Stationary Food Shield
Advance Tabco 7-PS-73 12" W x 16" D Wall Mounted Hand Sink
Advance Tabco KSS-242 24" W x 24" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Yanco MS-313BU 8 Oz. 4.25" Dia. Blue Melamine Round Milestone Bouillon Cup
Desco GN-1/3 Pasta Cooker Basket
Omcan USA 28484 48" W Stainless Steel Soiled Left Side with Sink Dishtable
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf