Turbo Air TASM-24-LP 24" Liquid Propane Radiance Salamander - 25,000 BTU
Shop all Turbo Air Salamander Broiler
SKU:
TASM-24-LP
MPN:
TASM-24
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Built for kitchen use, the turbo air tasm-24-lp 24" liquid propane salamander delivers 25,000 BTU top heat for broiling and gratin tasks.
  • Roll-out spring-balanced grid with 4 locking positions
  • Stainless steel interior/exterior for easy cleaning
  • 24" range/wall mount design for flexible installs
  • Liquid Propane operation for variable sites
  • 25,000 BTU for rapid broiling performance
Weight155 LBS
Height19 (H)
Width24 (W)
Depth20.5 (D)
Width (Side-Side)24" - 30"
ManufacturerTurbo Air
Oven TypeChopstick
Power TypeLiquid Propane
DesignRange / Wall Mounted
Total BTU25,000 BTU
Weight155 LBS
Height19 (H)
Width24 (W)
Depth20.5 (D)
Width (Side-Side)24" - 30"
ManufacturerTurbo Air
Oven TypeChopstick
Power TypeLiquid Propane
DesignRange / Wall Mounted
Total BTU25,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • CSA Certified certification
  • CSA Sanitation certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"