Turbo Air TASM-24-NG 24" Natural Gas Countertop - 25,000 BTU
Shop all Turbo Air Salamander Broiler
SKU:
TASM-24-NG
MPN:
TASM-24
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Experience precision cooking with the Turbo Air TASM-24-NG 24" Natural Gas Countertop Salamander Broiler. This unit offers 25,000 BTU heating efficiency, an adjustable gas valve, and a durable stainless steel grid.
  • CSA-certified for safety and sanitation
  • Removable grease pan for easy cleaning
  • Compact countertop design for versatile use
  • High-efficiency 25,000 BTU output
  • Adjustable gas valve for precise control
  • Durable stainless steel construction
Weight155 LBS
Height19 (H)
Width24 (W)
Depth20.5 (D)
Width (Side-Side)24" - 30"
ManufacturerTurbo Air
Oven TypeCountertop
Total BTU25,000 BTU
Power TypeNatural Gas
DesignCountertop
Weight155 LBS
Height19 (H)
Width24 (W)
Depth20.5 (D)
Width (Side-Side)24" - 30"
ManufacturerTurbo Air
Oven TypeCountertop
Total BTU25,000 BTU
Power TypeNatural Gas
DesignCountertop
  • CSA Sanitation certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"