Turbo Air TASM-36-LP 36" Liquid Propane Master Series BackGuard/Flue Riser - 35,000 BTU
Shop all Turbo Air Salamander Broiler
SKU:
TASM-36-LP
MPN:
TASM-36
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Transform your kitchen with the Turbo Air TASM-36-LP, a 36" liquid propane salamander broiler designed for efficiency and performance. This stainless steel unit has a powerful output of 35,000 BTU and features an adjustable gas valve.
  • CSA and NSF certified for safety
  • Removable grease pan for easy cleaning
  • Wall-mounted design saves valuable space
  • High-efficiency 35,000 BTU output
  • Adjustable gas valve for precise control
  • Durable stainless steel construction
Weight210 LBS
Height19 (H)
Width36 (W)
Depth20.5 (D)
Exterior FinishStainless steel
Width (Side-Side)32" - 36"
ManufacturerTurbo Air
Oven TypeMaster Series Backguard/Flue Riser
Power TypeLiquid Propane
DesignRange / Wall Mounted
Total BTU35,000 BTU
Weight210 LBS
Height19 (H)
Width36 (W)
Depth20.5 (D)
Exterior FinishStainless steel
Width (Side-Side)32" - 36"
ManufacturerTurbo Air
Power TypeLiquid Propane
DesignRange / Wall Mounted
Total BTU35,000 BTU
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"