Turbo Air TASM-36-NG 36" Natural Gas Countertop - 35,000 BTU
Shop all Turbo Air Salamander Broiler
SKU:
TASM-36-NG
MPN:
TASM-36
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Removable grease pan for easy cleaning
  • Roll-out spring-balanced grid with 4 positions
  • CSA and CSA-Sanitation certified
  • 36" stainless steel countertop
  • Adjustable gas valve for temperature control
  • 35,000 BTU natural gas output
Weight210 LBS
Height19 (H)
Width36 (W)
Depth20.5 (D)
Exterior FinishStainless steel
Width (Side-Side)32" - 36"
ManufacturerTurbo Air
Oven TypeCountertop
Total BTU35,000 BTU
Power TypeNatural Gas
DesignCountertop
Weight210 LBS
Height19 (H)
Width36 (W)
Depth20.5 (D)
Exterior FinishStainless steel
Width (Side-Side)32" - 36"
ManufacturerTurbo Air
Oven TypeCountertop
Total BTU35,000 BTU
Power TypeNatural Gas
DesignCountertop
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"