Turbo Air TSA-1-12-R1 39" W Stainless Steel 18 Gauge 1-Compartment Sink with Right-Hand Drainboard
SKU:
TSA-1-12-R1
MPN:
TSA-1-12-R1
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Transform your kitchen's efficiency with the Turbo Air TSA-1-12-R1, a 39" W stainless steel sink built for durability and functionality. It features an 18-gauge, 304 stainless steel bowl and a right-hand drainboard, meeting NSF standards.
  • NSF and ETL certified
  • Adjustable ABS feet for stability
  • Energy-efficient design meets CSA standards
  • Durable 18-gauge stainless steel
  • 12" deep bowl for large items
  • Right-hand drainboard for workflow
Weight47 LBS
Height44.5 (H)
Width39 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
DrainboardsWith Right-Hand
Overall Length36" - 39"
Splash Height11"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerTurbo Air
Compartment Width (side-side)18"
Style1 Drainboard
Weight47 LBS
Height44.5 (H)
Width39 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
DrainboardsWith Right-Hand
Overall Length36" - 39"
Splash Height11"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerTurbo Air
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum 1836C 36" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf