Quantum WR54-1460SG-5 60" W x 14" D x 54" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1460SG-5
MPN:
WR54-1460SG-5
Commercial design services
  • Supports up to 400 pounds per shelf
  • NSF certified for food safety
  • Ideal for commercial kitchen use
  • Durable galvanized steel construction
  • Five solid shelves for ample space
  • Stationary design for stable storage
Weight122 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeStarter Shelving Units
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Weight122 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)14"
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum 1836C 36" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Jade JTRG-34G-LP 53" W Liquid Propane Stainless Steel Titan Rotating Tortilla Griddle - 50,000 BTU
Pro IconFree shipping
Hatco GR5AHL-24 24" W Aluminum Single Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 506 Watts
Yanco YO-3010 9.5" W x 0.75" H x 3.75" D Rectangular Melamine Yoto Sushi Plate
Pasmo S930FAP2 13" W Stainless Steel Countertop Pressurized Air Cooled Soft Serve Machine - 220 Volts
Chef Master 249911 4 Lbs. in Poly Bag Blue Rhino Fatwood
Omcan USA 43490 24.5"L x 16.5"W Non Stick Silicone Baking Mat
Turbo Air TSA-1-12-R1 39" W Stainless Steel 18 Gauge 1-Compartment Sink with Right-Hand Drainboard
Advance Tabco ECK-SS-245 60" W Stainless Steel Cabinet Base with Sliding Doors Special Value Economy Work Table
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf