Shop all Turbo Air Sandwich & Salad Prep Refrigerator
SKU:
TST-48SD-D2R-N
MPN:
TST-48SD-D2R-N
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Insulated cover reduces energy loss
  • Cold air compartment for freshness
  • Self-cleaning condenser for maintenance
  • Stainless steel for durability
Weight249 LBS
Height37 (H)
Width48.25 (W)
Depth30 (D)
Access TypeDoors & Drawers
Compressor StyleSide / Rear Breathing
Exterior FinishStainless Steel Front, Top & Sides
No. of Doors1
Pan Capacity (Top)12
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained, Rear Mounted
Sections2
Width (side - side)47" - 54" Wide
ManufacturerTurbo Air
Amps6.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight249 LBS
Height37 (H)
Width48.25 (W)
Depth30 (D)
Access TypeDoors & Drawers
No. of Doors1
Pan Capacity (Top)12
Refrigerant TypeR-290
Sections2
ManufacturerTurbo Air
Amps6.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
  • Turbo Air
  • Turbo Air Sandwich & Salad Prep Refrigerator
  • Turbo Air
Related products
picture
Advance Tabco SS-304 48" W x 30" D 304 Stainless Steel 14 Gauge Stainless Steel Base Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Yanco FU-312 12" W Bone White Porcelain Square Fuji Plate
Pro IconFree shipping
Chef Master 06187Y 15" Round Mr. Bar-B-Q Grill Stone Pizza Kit
Metro 2454BR 54" W x 24" D Zinc Wire Super Erecta Shelf
Metro 1872NC 72" W x 18" D Chrome Plated Wire Super Erecta Shelf
Service Ideas DT6BSBX 6" W x 6" D Black Stainless Steel Round Drip Tray