Venancio USA G602ST-60B-LP 60" W 10 Burners Liquid Propane Genesis Series Restaurant Range - 245,000 BTU
Shop all Venancio USA
SKU:
G602ST-60B-LP
MPN:
G602ST-60B
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • 14-gauge frame, 6" adjustable legs
  • Stainless steel front, sides, oven cavity
  • Ten non-clog burners, 245,000 BTU total
  • Removable cast iron grates for cleaning
  • Dual spark-ignited ovens, 3 racks each
Weight1069 LBS
Height60 (H)
Width60 (W)
Depth35.19 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
No of Burners10
Power TypeLiquid Propane
TopBurners
Total BTU245,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerVenancio USA
Weight1069 LBS
Height60 (H)
Width60 (W)
Depth35.19 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
No of Burners10
Power TypeLiquid Propane
TopBurners
Total BTU245,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerVenancio USA
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"