Venancio USA G602ST-60B-NG 60" W 10 Burners Natural Gas Genesis Series Restaurant Range - 245,000 BTU
Shop all Venancio USA
SKU:
G602ST-60B-NG
MPN:
G602ST-60B
Commercial design services
Venancio USA G602ST-60B-NG has a 60" width, ten self-cleaning burners, and two ovens with 245,000 BTU for high-volume cooking.
  • Removable cast iron grates and crumb tray
  • Stainless steel front, sides, and doors
  • Includes LP conversion kit and regulator
  • 60" width with 10 self-cleaning burners
  • Two ovens with 3 racks each
  • 245,000 BTU total output
Weight1069 LBS
Height60 (H)
Width60 (W)
Depth35.19 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
No of Burners10
Power TypeNatural Gas
TopBurners
Total BTU245,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerVenancio USA
Weight1069 LBS
Height60 (H)
Width60 (W)
Depth35.19 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
No of Burners10
Power TypeNatural Gas
TopBurners
Total BTU245,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerVenancio USA
Certifications
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"