Venancio USA PHP48G-CT-LP 48" W Stainless Steel 8 Burners with Legs Countertop Liquid Propane Prime Hotplate - 200,000 BTU
Shop all Venancio USA
SKU:
PHP48G-CT-LP
MPN:
PHP48G-CT
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Removable crumb and drip pan for cleaning
  • Cast iron top grates for heat transfer
  • 4" adjustable chrome legs for stability
  • 48" stainless steel front and sides
  • 200,000 BTU total output
  • Eight manual control valves
Weight298 LBS
Height16.84 (H)
Width48 (W)
Depth30.52 (D)
Burner Qty8
LegsWith Legs
Power TypeLiquid Propane
StyleStandard
Top and Front FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU200,000 BTU
Width (side - side)48" - 59"