Venancio USA PHP48G-CT-NG 48" W Stainless Steel 8 Burners with Legs Countertop Natural Gas Prime Hotplate - 200,000 BTU
Shop all Venancio USA
SKU:
PHP48G-CT-NG
MPN:
PHP48G-CT
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Removable crumb/drip pan for easy cleaning
  • 48" stainless steel front and sides for durability
  • 200,000 BTU total output for high-capacity cooking
  • Eight cast iron burners for precise heat control
Weight298 LBS
Height16.84 (H)
Width48 (W)
Depth30.52 (D)
Burner Qty8
LegsWith Legs
Power TypeNatural Gas
StyleStandard
Top and Front FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU200,000 BTU
Width (side - side)48" - 59"
ManufacturerVenancio USA
Weight298 LBS
Height16.84 (H)
Width48 (W)
Depth30.52 (D)
Burner Qty8
LegsWith Legs
Power TypeNatural Gas
StyleStandard
Total BTU200,000 BTU
Width (side - side)48" - 59"
ManufacturerVenancio USA
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"