Venancio USA PRO60G-ST-LP 60" W 10 Burners Liquid Propane Prime Restaurant Range - 310,000 BTU
Shop all Venancio USA
SKU:
PRO60G-ST-LP
MPN:
PRO60G-ST
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the Venancio USA PRO60G-ST-LP 60" range delivers 310,000 BTU with ten burners and two ovens. Stainless steel, cast iron grates, and manual controls ensure durability.
  • 25" backguard, high shelf
  • Steel front/sides for durability
  • 6" legs, removable tray
  • 60" width fits kitchens
  • Two ovens, snap thermostat
  • Ten burners, 310,000 BTU
Weight1085 LBS
Height62.5 (H)
Width60 (W)
Depth35 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
No of Burners10
Power TypeLiquid Propane
TopBurners
Total BTU310,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerVenancio USA
Weight1085 LBS
Height62.5 (H)
Width60 (W)
Depth35 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
No of Burners10
Power TypeLiquid Propane
TopBurners
Total BTU310,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerVenancio USA
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"