Venancio USA PRO60G-ST-NG 60" W 10 Burners Natural Gas Prime Restaurant Range - 310,000 BTU
Shop all Venancio USA
SKU:
PRO60G-ST-NG
MPN:
PRO60G-ST
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Handle heavy service with a durable 60" Venancio USA Prime restaurant range featuring ten burners, cast iron grates, manual valves, and two ovens with thermostats for reliable control.
  • 25" backriser with hi-shelf for storage
  • Two ovens with snap-action thermostats
  • CSA and cULus certified for compliance
  • 60" wide, ten high-output burners
  • Stainless steel front and sides for easy cleaning
  • 310,000 BTU total for heavy-duty use
Weight1085 LBS
Height62.5 (H)
Width60 (W)
Depth35 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
No of Burners10
Power TypeNatural Gas
TopBurners
Total BTU310,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerVenancio USA
Weight1085 LBS
Height62.5 (H)
Width60 (W)
Depth35 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
No of Burners10
Power TypeNatural Gas
TopBurners
Total BTU310,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerVenancio USA
Certifications
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"