Venancio USA R60CT-60T-LP 60" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Griddle - 150,000 BTU
Shop all Venancio USA Griddles and Flat Top Grills
SKU:
R60CT-60T-LP
MPN:
R60CT-60T
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Venancio USA r60ct-60t-lp 60" stainless steel countertop liquid propane griddle offers a 60" x 24" cooking surface with a 1" thick steel plate and five thermostatic control valves.
  • Cool-to-touch bull nose plate rail
  • 1 gallon stainless grease trough
  • Includes LP conversion kit and cULus certification
  • 150,000 BTU high-output
  • Thermostatic controls for precise heat
  • 60" stainless steel 1" thick plate
Weight646 LBS
Height15.94 (H)
Width60 (W)
Depth34 (D)
Control TypeThermostatic
ControlsThermostat / Solid State
Cooking Surface Depth (front-back)20" - 23"
Cooking Surface Width (side-side)55" - 60"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Power TypeLiquid Propane
Total BTU150,000 BTU
Griddle Plate FinishStainless Steel
ManufacturerVenancio USA
Weight646 LBS
Height15.94 (H)
Width60 (W)
Depth34 (D)
Control TypeThermostatic
Plate Thickness1"
Power TypeLiquid Propane
Total BTU150,000 BTU
ManufacturerVenancio USA
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • LIquid Propane
  • Venancio USA
  • Venancio USA Griddles and Flat Top Grills
  • Venancio USA