Venancio USA R60CT-60T-NG 60" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Griddle - 150,000 BTU
Shop all Venancio USA Griddles and Flat Top Grills
SKU:
R60CT-60T-NG
MPN:
R60CT-60T
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Venancio USA R60CT-60T-NG offers a 60" stainless steel griddle with a 1" polished plate, five thermostatic controls, 150,000 BTU output, grease trough, cULus certification, and LP kit.
  • Cool-touch bull nose plate rail
  • 1 gallon stainless steel grease trough
  • Includes LP conversion kit
  • 150,000 BTU output for high-volume cooking
  • Thermostatic controls with five valves
  • 1" polished stainless steel griddle plate
Weight646 LBS
Height15.94 (H)
Width60 (W)
Depth34 (D)
Control TypeThermostatic
ControlsThermostat / Solid State
Cooking Surface Depth (front-back)20" - 23"
Cooking Surface Width (side-side)55" - 60"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Power TypeNatural Gas
Total BTU150,000 BTU
Griddle Plate FinishStainless Steel
ManufacturerVenancio USA
Weight646 LBS
Height15.94 (H)
Width60 (W)
Depth34 (D)
Control TypeThermostatic
Plate Thickness1"
Power TypeNatural Gas
Total BTU150,000 BTU
ManufacturerVenancio USA
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • LIquid Propane
  • Venancio USA
  • Venancio USA Griddles and Flat Top Grills
  • Venancio USA