Venancio USA R72CT-72T-LP 72" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Griddle - 180,000 BTU
Shop all Venancio USA Griddles and Flat Top Grills
SKU:
R72CT-72T-LP
MPN:
R72CT-72T
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
The Venancio USA R72CT-72T-LP stainless steel griddle offers 180,000 BTU over a 72" width with a 1" steel plate and six thermostatic controls. It features a durable 14-gauge frame, cool-touch rail, and a 1-gallon grease trough.
  • Cool-to-touch bull nose rail for safety
  • 1 gallon stainless steel grease trough for cleanup
  • 72" stainless steel cooking surface for high throughput
  • (6) thermostatic valves for temperature control
  • 1" polished steel plate for heat transfer
Weight814 LBS
Height15.94 (H)
Width72 (W)
Depth34 (D)
Control TypeThermostatic
ControlsThermostat / Solid State
Cooking Surface Depth (front-back)20" - 23"
Cooking Surface Width (side-side)67" - 72"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"