Venancio USA R72CT-72T-NG 72" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Griddle - 180,000 BTU
Shop all Venancio USA Griddles and Flat Top Grills
SKU:
R72CT-72T-NG
MPN:
R72CT-72T
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Venancio USA R72CT-72T-NG griddle offers a 72" cooking surface, 1" polished plate, thermostatic controls, 180,000 BTU output, cULus certification, and a 1-gallon grease trough.
  • Cool-touch bull nose rail, splash guards
  • 1-gallon stainless grease trough for waste
  • 72" stainless steel 1" thick cooking plate for even heat
  • Enameled burners every 12", 180,000 BTU total
  • (6) thermostatic valves for precise control
Weight814 LBS
Height15.94 (H)
Width72 (W)
Depth34 (D)
Control TypeThermostatic
ControlsThermostat / Solid State
Cooking Surface Depth (front-back)20" - 23"
Cooking Surface Width (side-side)67" - 72"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Power TypeNatural Gas
Total BTU180,000 BTU
Griddle Plate FinishStainless Steel
ManufacturerVenancio USA
Weight814 LBS
Height15.94 (H)
Width72 (W)
Depth34 (D)
Control TypeThermostatic
Plate Thickness1"
Power TypeNatural Gas
Total BTU180,000 BTU
ManufacturerVenancio USA
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • LIquid Propane
  • Venancio USA
  • Venancio USA Griddles and Flat Top Grills
  • Venancio USA