Vollrath FC-4SH-48208-CO-IN 48" Copper Vein Powder Coat Aluminum Housing Stainless Steel Mounting Brackets with Adjustable Set Screw Low Profile Heat Strip - 208V 1103W
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-48208-CO-IN
MPN:
FC-4SH-48208-CO-IN
picture
picture
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Optimize your food service with the Vollrath FC-4SH-48208-CO-IN heat strip. This 48" low profile unit features a durable aluminum housing and stainless steel mounting brackets, ensuring reliable performance for your warming needs.
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Remote toggle control for convenience
  • Operates at 208V with 1103W power output
  • Efficient low-profile heat strip design
  • Adjustable set screw for easy installation
  • Durable aluminum housing for longevity
Height1.86 (H)
Width48 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Wattage1103 Watts
ManufacturerVollrath
Amps16.3
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 48 1.86
Height1.86 (H)
Width48 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Wattage1103 Watts
ManufacturerVollrath
Amps16.3
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 48 1.86
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
Quantum WDWB1424C 24" W x 14" D Chrome Finish Wall Mount Cantilever Single Shelf
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SU-10A Upgrade Underbar Legs to 18" Stainless Steel Legs