Vollrath FC-4SH-66208-CH-SW 66" Aluminum Chrome Powder Coat Single Unlighted Low Profile Heat Strip - 208 Volts
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-66208-CH-SW
MPN:
FC-4SH-66208-CH-SW
picture
picture
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for foodservice, the Vollrath FC-4SH-66208-CH-SW 66" heat strip provides consistent radiant heat with a 1515-watt output and remote toggle control.
  • NSF, cULus certified for kitchens
  • Remote toggle control for convenience
  • Made in USA for reliability
  • 66" aluminum chrome powder coat
  • 208V, 1515 Watts for consistent heat
  • Low-profile design for compact spacing
Height1.86 (H)
Width66 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
StyleSingle
ManufacturerVollrath
Amps7.3
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 66 1.86
Height1.86 (H)
Width66 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
StyleSingle
ManufacturerVollrath
Amps7.3
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 66 1.86
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
Quantum DIV18GY 18" D x 8" H Gray Epoxy Wire Shelf Divider
Pro IconFree shipping
Quantum WR86-1242BK-5 42" W x 86" H x 12" D Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Rosseto SM160 13.75" W Black Stainless Steel Square with Solid Walnut Base Column Riser
Rosseto DS103 (2) 3.5 Gal. Countertop Natural Finish Pro Bulk Dry Product Dispenser
Advance Tabco FS-3-3024-24L 117" W 14 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Advance Tabco TGLG-484 48" W x 48" D 304 Stainless Steel 14 Gauge Galvanized Base Work Table
Advance Tabco SW1-84 84" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack