Quantum WR86-1242BK-5 42" W x 86" H x 12" D Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1242BK-5
MPN:
WR86-1242BK-5
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • NSF certified for food safety standards
  • Vented design for optimal airflow
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Robust 800 lb. weight capacity per shelf
Weight60 LBS
Height86 (H)
Width12 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)12"
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionVented
StyleVented
Weight60 LBS
Height86 (H)
Width12 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)12"
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionVented
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum DIV18GY 18" D x 8" H Gray Epoxy Wire Shelf Divider
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto SM160 13.75" W Black Stainless Steel Square with Solid Walnut Base Column Riser
Pro IconFree shipping
Rosseto DS103 (2) 3.5 Gal. Countertop Natural Finish Pro Bulk Dry Product Dispenser
Advance Tabco FS-3-3024-24L 117" W 14 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Advance Tabco TGLG-484 48" W x 48" D 304 Stainless Steel 14 Gauge Galvanized Base Work Table
Advance Tabco SW1-84 84" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack
Omcan USA 13310 #108 Brass Maccheroni Rigati Pasta
Thunder Group 8004J 13 Oz. Wei Melamine Sushi Boat
Component Hardware E22-4120 4" L Brass Tailpiece Assembly
Vollrath FC-4SH-66208-CH-SW 66" Aluminum Chrome Powder Coat Single Unlighted Low Profile Heat Strip - 208 Volts
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf