Advance Tabco FS-3-3024-24L 117" W 14 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FS-3-3024-24L
MPN:
FS-3-3024-24L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Engineered for heavy use, the Advance Tabco FS-3-3024-24L sink features 14 gauge 304 stainless steel, a 24" left drainboard, and 30" x 24" x 14" bowls.
  • Adjustable stainless steel legs with bullet feet
  • Left-hand drainboard with tile edge splash
  • NSF certified; fits two faucets
  • 117" overall length for large kitchens
  • Three 30" x 24" x 14" compartments for prep
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
Weight450 LBS
Height43 (H)
Width117 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)30"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length117"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge14 Gauge
Weight450 LBS
Height43 (H)
Width117 (W)
Depth30 (D)
Overall Length117"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge14 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum DIV18GY 18" D x 8" H Gray Epoxy Wire Shelf Divider
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR86-1242BK-5 42" W x 86" H x 12" D Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Rosseto SM160 13.75" W Black Stainless Steel Square with Solid Walnut Base Column Riser
Rosseto DS103 (2) 3.5 Gal. Countertop Natural Finish Pro Bulk Dry Product Dispenser
Advance Tabco TGLG-484 48" W x 48" D 304 Stainless Steel 14 Gauge Galvanized Base Work Table
Advance Tabco SW1-84 84" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack