Vulcan VCCG24-AR 24" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Heavy Duty Griddle - 60,000 BTU
Shop all Vulcan Gas Griddles and Flat Top Grills
SKU:
VCCG24-AR-NG
MPN:
VCCG24-AR
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
VCCG24-AR stainless steel griddle offers a 24" surface, 1" chrome plate, two U-shaped burners with 60,000 BTU, thermostatic controls, spark ignition, NSF/CSA certification, and grease trough.
  • Includes drawer, scraper, blade, brush
  • Stainless steel front and sides
  • CSA, NSF certified, ENERGY STAR compliant
  • 60,000 BTU cooking power
  • Thermostatic controls with spark ignition
  • 24" W chrome-plated 1" thick plate
Weight380 LBS
Height18.8 (H)
Width24 (W)
Depth33.1 (D)
ControlsThermostat / Solid State Controls
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Total BTU60,000 BTU
Griddle Plate FinishChrome Plated
ManufacturerVulcan
Amps2
Phase1-Ph
Hertz50/60
Voltage120v
Weight380 LBS
Height18.8 (H)
Width24 (W)
Depth33.1 (D)
Plate Thickness1"
Total BTU60,000 BTU
ManufacturerVulcan
Amps2
Phase1-Ph
Hertz50/60
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Certified certification
  • CSA Sanitation certification
  • ENERGY STAR® certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Vulcan
Vulcan RCTWLBR-24 Towel Bar, for 24"
Vulcan V18SD Single-deck hi-shelf riser, non-overlapping, 18"
Vulcan FCTBRKT BP Enclosed box faucet bracket, add 3"
Vulcan VC55GD Convection Oven, LP, double-deck, 40"