Wolf AGM60-QS-COMMANDER-LP 60" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Gas Heavy Duty Griddle - 135,000 BTU
Shop all Wolf Griddles and Flat Top Grills
SKU:
AGM60-QS-COMMANDER-LP
MPN:
AGM60-QS-COMMANDER
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Warranty
Commercial design services
Wolf AGM60-QS-COMMANDER-LP 60" stainless steel griddle features a 1" polished steel surface, five burners, 135,000 BTU output, manual controls, and NSF/cCSAus certifications for heavy-duty kitchens.
  • Dual 6-quart grease drawers
  • Manual heat controls
  • 4" adjustable legs, 11-1/8" height
  • 135,000 BTU cooking power
  • 1" polished steel plate
  • 60" stainless steel griddle
Weight650 LBS
Height15.25 (H)
Width60 (W)
Depth31.5 (D)
ControlsManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Total BTU135,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerWolf
Weight650 LBS
Height15.25 (H)
Width60 (W)
Depth31.5 (D)
ControlsManual
Plate Thickness1"
Total BTU135,000 BTU
ManufacturerWolf
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Wolf
  • Wolf Griddles and Flat Top Grills
  • Wolf
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"