Admiral Craft USUCRF-48 48" W 2-Section U-STAR Undercounter Refrigerator - 2.76 Amps
Shop all Admiral Craft
SKU:
USUCRF-48
MPN:
USUCRF-48
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Includes (2) adjustable wire shelves
  • Digital temperature controller with LED
  • 48" wide, 11.2 Cu. Ft. capacity
  • 430 exterior and 304 interior stainless steel
  • Rear-mounted refrigeration for consistent cooling
Weight213 LBS
Height35 (H)
Width48 (W)
Depth29.5 (D)
Access TypeDoors
Compressor HP1/5 HP
Door TypeSolid
Exterior FinishStainless Steel
RefrigerationRear Mounted
ManufacturerAdmiral Craft
Amps2.76
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Refrigerant TypeR-600a
Number of Doors2
StyleCounter Height
Weight213 LBS
Height35 (H)
Width48 (W)
Depth29.5 (D)
Access TypeDoors
Compressor HP1/5 HP
Door TypeSolid
Exterior FinishStainless Steel
RefrigerationRear Mounted
ManufacturerAdmiral Craft
Amps2.76
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Refrigerant TypeR-600a
Number of Doors2
StyleCounter Height
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"