Advance Tabco 19-18-100-ADA-F 100" W x 19.5" D x 25.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
19-18-100-ADA-F
MPN:
19-18-100-ADA-F
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 19-18-100-ADA-F wall-mounted multiwash hand sink measures 100" W by 19.5" D and mounts at 25.5" H. It features five wrist-blade faucets and a 5" deep bowl for handwashing.
  • NSF certified for health code
  • ADA compliant with tubular wall supports
  • Wall-mounted 100" W x 19.5" D hand sink
  • Five stations with wrist-blade faucets
  • 16 gauge 304 stainless steel for durability
Weight128 LBS
Height25.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Weight128 LBS
Height25.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
Related products
picture
Quantum WR63-2472SG 72" W x 24" D x 63" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco VKS-302 24" W x 30" D Stainless Steel 14 Gauge Open with Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Metro 2436LS 36" W x 24" D Stainless Steel Super Erecta Shelf
Metro 1824NS 24" W x 18" D Stainless Steel Wire Super Erecta Shelf