Quantum WR63-2472SG 72" W x 24" D x 63" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-2472SG
MPN:
WR63-2472SG
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Stationary design for stability
  • Supports up to 400 pounds
  • Ideal for commercial kitchens
  • Durable galvanized steel
  • Includes four solid shelves
  • NSF certified for food safety
Weight152 LBS
Height63 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeStarter Shelving Units
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Weight152 LBS
Height63 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24"
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
Advance Tabco VKS-302 24" W x 30" D Stainless Steel 14 Gauge Open with Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 19-18-100-ADA-F 100" W x 19.5" D x 25.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Pro IconFree shipping
Metro 2436LS 36" W x 24" D Stainless Steel Super Erecta Shelf
Metro 1824NS 24" W x 18" D Stainless Steel Wire Super Erecta Shelf