Advance Tabco 19-FM-120-ADA-F 120" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
19-FM-120-ADA-F
MPN:
19-FM-120-ADA-F
Commercial design services
Advance Tabco 19-FM-120-ADA-F multiwash hand sink features six wrist-blade faucets on a 120" W stainless steel counter for heavy use.
  • Freestanding with stainless steel legs
  • 5" deep, 16" bowl depth
  • NSF and cULus certified, includes drain and backsplash
  • 120" W x 19.5" D ADA-compliant multiwash design
  • Six wrist-blade faucets, 8" OC
  • 16 gauge Type 304 stainless steel
Weight174 LBS
Height42.5 (H)
Width120 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
FaucetFaucet Included
ManufacturerAdvance Tabco
Weight174 LBS
Height42.5 (H)
Width120 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
FaucetFaucet Included
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
Related products
picture
Quantum WR63-3036C-5 36" W x 30" D x 63" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SAG-367 36" D x 84" W Stainless Steel 16 Gauge Work Table