Quantum WR63-3036C-5 36" W x 30" D x 63" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-3036C-5
MPN:
WR63-3036C-5
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Supports up to 800 pounds
  • Five adjustable shelves for storage
  • Ideal for kitchens, restaurants, and bars
  • Robust wire shelving for heavy-duty use
  • NSF certified for food safety
  • Chrome plated for durability
Weight89 LBS
Height63 (H)
Width30 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)30"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Width (side - side)36"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight89 LBS
Height63 (H)
Width30 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)30"
FinishChrome
Width (side - side)36"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit