Advance Tabco 19-FM-23FV 23" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
19-FM-23FV
MPN:
19-FM-23FV
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's 19-FM-23FV multiwash hand sink features durable Type 304, 16 gauge stainless steel, a toe-operated valve, and an 8" deep bowl for commercial use.
  • Includes gooseneck faucet and rear drain
  • 8" deep bowl with 16" capacity
  • NSF certified for commercial compliance
  • 16 gauge Type 304 stainless steel
  • 23" W x 19.5" D footprint
  • Toe-operated push valve for hands-free control
Weight50 LBS
Height42.5 (H)
Width23 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Weight50 LBS
Height42.5 (H)
Width23 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink