Advance Tabco 19-FM-60EF 60" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
19-FM-60EF
MPN:
19-FM-60EF
Commercial design services
Advance Tabco 19-FM-60EF freestanding multiwash hand sink features three electronic faucets and a 16 gauge Type 304 stainless steel basin. It has a 60" width, 8" deep bowls, 8½" backsplash, stainless steel legs, and a 3½" rear basket drain.
  • Includes 3-1/2" rear basket drain
  • 8" deep bowl with 15–17" capacity
  • NSF certified for foodservice standards
  • 60" W x 19.5" D for tight spaces
  • Three electronic faucets for handwashing
  • 16 gauge Type 304 stainless steel
Weight94 LBS
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
ManufacturerAdvance Tabco
Weight94 LBS
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Utility Sink