Advance Tabco CO-1416A-10RE 10" H x 16.5" W x 18.5" D 1 Compartment 304 Stainless Steel 18 Gauge Smart Series Undermount Sink
Shop all Advance Tabco Sink Bowls
SKU:
CO-1416A-10RE
MPN:
CO-1416A-10RE
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco CO-1416A-10RE undermount sink has a 14" x 16" x 10" bowl made of 18 gauge 304 stainless steel.
  • Undermount design for seamless installation
  • 16.5" width fits compact spaces
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 304 stainless steel for corrosion resistance
  • 10" bowl depth for deep-wash capacity
  • 18 Gauge bowl for durability
Weight18 LBS
Height10 (H)
Width16.5 (W)
Depth18.5 (D)
Compartment Width (side-side)14"
Compartments1
Filter TypeUndermount Sinks
Gauge18 Ga Stainless Steel
ManufacturerAdvance Tabco
Weight18 LBS
Height10 (H)
Width16.5 (W)
Depth18.5 (D)
Compartments1
Filter TypeUndermount Sinks
Gauge18 Ga Stainless Steel
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Sink Bowls
  • Commercial Sink
  • Sink Bowls