Advance Tabco 9-21-20-36R 62" W x 28" D x 42" H 18 Gauge 304 Stainless Steel 1-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
9-21-20-36R
MPN:
9-21-20-36R
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Advance Tabco 9-21-20-36R sink features a 20" x 20" single bowl, 12" deep, and a 36" right-hand drainboard.
  • 8" high backsplash protects walls
  • 36" right-hand drainboard for prep
  • NSF certified for commercial use
  • 62" W x 28" D x 42" H for tight kitchens
  • 12" deep sink for heavy-duty use
  • 18 Gauge Type 304 stainless steel
Weight91 LBS
Height42 (H)
Width62 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length62"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Weight91 LBS
Height42 (H)
Width62 (W)
Depth28 (D)
Overall Length62"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • 1 Compartment Sink