Comstock-Castle FHP54-30-2RB-NG 54" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Char-Broiler Griddle Combination - 112,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP54-30-2RB-NG
MPN:
FHP54-30-2RB
Commercial design services
Comstock-Castle FHP54-30-2RB-NG features a 30" steel griddle, 24" char-broiler, and 112,000 BTU for efficient cooking. Stainless steel, NSF, ETL listings, and six controls ensure durability for kitchens.
  • Manual controls for easy use
  • 24" broil area, cast iron grates
  • NSF, ETL sanitation compliance
  • 112,000 BTU natural gas heat
  • 3/4" thick 30" griddle plate
  • 54" stainless steel countertop, 4" legs
Weight475 LBS
Width54 (W)
Depth28 (D)
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
Total BTU112,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Weight475 LBS
Width54 (W)
Depth28 (D)
Plate Thickness3/4"
Total BTU112,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle