Advance Tabco 9-22-40-18RL 42" H x 88" W x 28" D 18 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
9-22-40-18RL
MPN:
9-22-40-18RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Built from 18 gauge 304 stainless steel, the Advance Tabco 9-22-40-18RL sink features two 20" x 12" compartments, left and right drainboards, and an 8" backsplash.
  • 8" H backsplash for hygiene
  • Left and right 18" drainboards
  • Stainless steel open frame base
  • 42" H x 88" W x 28" D
  • Two 20" x 12" deep sink compartments
  • 18 Gauge 304 stainless steel
Weight125 LBS
Height42 (H)
Width81 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length81"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Compartment Width (side-side)20"
Style2 Drainboards
Weight125 LBS
Height42 (H)
Width81 (W)
Depth28 (D)
Overall Length81"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink