Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
LPV2108-2UA-OB
MPN:
LPV2108-2UA-OB
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Mars Air Systems LPV2108-2UA-OB LoPro Series 2 air curtain fits 108" openings, features an obsidian black powder coat cabinet, two 1/6 HP motors, and ensures airflow control with cETLus certification.
  • 115 volts, 60 Hz, 1-Ph electrical compatibility
  • Dual 1/6 HP motors for consistent airflow
  • cETLus certified for safety compliance
  • 108" coverage for standard doors
  • Unheated LoPro profile for compact fit
  • Obsidian Black powder-coated cabinet
Weight92 LBS
Height8 (H)
Width108 (W)
Depth9 (D)
Length110"
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions68 16 30
Weight92 LBS
Height8 (H)
Width108 (W)
Depth9 (D)
Length110"
Width (side - side)108" - 119"