Advance Tabco 9-82-40-24L 42" H x 72" W x 36" D 18 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
9-82-40-24L
MPN:
9-82-40-24L
Commercial design services
Advance Tabco 9-82-40-24L regaline sink measures 42" H x 72" W x 36" D, made of 18 gauge Type 304 stainless steel.
  • 8" high backsplash
  • 18 Gauge Type 304 stainless steel, NSF certified
  • Open frame base with adjustable feet
  • 42" H x 72" W x 36" D stainless steel
  • Left-hand 24" drainboard
  • Two 28" x 20", 12" deep compartments
Weight176 LBS
Height42 (H)
Width73 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length72"
Splash Height8"
Style1 Drainboard
Compartment Width (side-side)20"
Weight176 LBS
Height42 (H)
Width73 (W)
Depth36 (D)
Overall Length72"
Splash Height8"
Style1 Drainboard
  • 2 Compartment Sink